Boris Akunin (ros. Борис Акунин) – pseudonim literacki Grigorija Szałwowicza Czchartiszwilego, jednego z najbardziej popularnych i poczytnych pisarzy rosyjskich, od 2014 roku tworzącego na emigracji.

Boris Akunin jest także historykiem, japonistą i tłumaczem z języka japońskiego. Sławę przyniosły mu serie powieści kryminalnych rozgrywających się w carskiej Rosji, bestsellerowymi cyklami okazały się m.in. przygody Erasta Fandorina czy siostry Pelagii.

W marcu 2013 roku autor zapowiedział porzucenie gatunków kryminalnych, obecnie tworzy cykl książek popularnonaukowych dotyczących historii Rosji – dzieło ma ją odkłamywać i prezentować dzieje w sposób obiektywny, apolityczny i aideologiczny.

Boris Akunin nigdy nie ukrywał swoich antyreżimowych i antyputinowskich poglądów, wielokrotnie publicznie potępiał napaść Rosji na Ukrainę i angażował się w działania wspierające ukraińskich uchodźców. W grudniu 2022 roku w izraelskim wydawnictwie ukazała się nowela Akunina zatytułowana “Adwokat Biesa” – pierwsze dzieło autora z gatunku satyry politycznej i pierwszy utwór wydany poza Rosją. Utwór należy również do gatunku fantastyki alternatywnej – akcja dzieje się w Rosji po upadku reżimu Władimira Putina, a wielu bohaterów literackich ma wyraźne cechy autentycznych postaci ze współczesnej sceny społeczno-politycznej Rosji.

W grudniu 2023 roku rosyjski Komitet Śledczy ogłosił wszczęcie sprawy karnej przeciwko Borisowi Akuninowi, zarzucając mu “usprawiedliwianie terroryzmu” i “świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji o siłach zbrojnych Rosji”. W tym samym czasie Rosfinmonitoring, rosyjski regulator finansowy, umieścił Borisa Akunina na “liście terrorystów i ekstremistów”.

Znaczący jest fakt, że japoński wyraz “akunin” (悪人) może oznaczać łotra, ale również człowieka niezależnego, która żyje według własnych zasad. Z kolei akronim “B. Akunin” stanowi nawiązanie do anarchisty Michaiła Bakunina.

Pełną informację o życiorysie i twórczości Borisa Akunina można znaleźć w Wikipedii, autor prowadzi swoją stronę internetową, a także kanały w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku i Telegramie.