Nowela “Adwokat Biesa” ukazuje się w języku polskim jako książka-cegiełka, z której całkowity dochód jest przeznaczony na rzecz działających w Polsce fundacji wspierających walczącą Ukrainę i wolną Białoruś.

Wydanie dzieła było możliwe dzięki wspaniałomyślnej decyzji twórców – głównie autora, Borisa Akunina, który przekazał wydawnictwu MAJ Media bezpłatną licencję na wydanie polskiej wersji utworu. Także autor znakomitych grafik, Siergiej Jołkin, oraz właściciel praw do ilustracji, spółka eBook Applications LLC, zgodzili się bezpłatnie udostępnić rysunki do polskiego wydania.

Beneficjentami akcji są:

  • Fundacja Białoruski Dom w Warszawie, wspierająca m. in. emigrantów oraz rodziny więźniów politycznych w Białorusi,
  • Fundacja Spotkania, która działa na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego w Ukrainie, a także zbiera finanse na zakupy karmy dla zwierząt w ukraińskich schroniskach.

Także wszyscy twórcy i partnerzy polskiego wydania (m. in. tłumacz, wydawca, redaktor, korektor, twórca layoutu i operator DTP) zrzekli się honorariów za udział w projekcie, dzięki czemu zdecydowana większość środków pozyskanych ze sprzedaży trafi do potrzebujących.

Obsługę prawną publikacji świadczy pro bono kancelaria Argon Legal.