Boris Akunin (ros. Борис Акунин) – pseudonim literacki Grigorija Szałwowicza Czchartiszwilego, jednego z najbardziej popularnych i poczytnych pisarzy rosyjskich, od 2014 roku tworzącego na emigracji.
Boris Akunin jest z wykształcenia historykiem, japonistą i tłumaczem z języka japońskiego. Sławę przyniosły mu serie powieści kryminalnych rozgrywających się w carskiej Rosji, bestsellerowymi cyklami okazały się m.in. przygody detektywa Erasta Fandorina czy lubującej się w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych zakonnicy Pelagii.
W marcu 2013 roku autor zapowiedział porzucenie gatunków kryminalnych i rozpoczął opracowywanie popularnonaukowej historii Rosji – cyklu, który ma tę historię odkłamywać i prezentować w sposób obiektywny, apolityczny i aideologiczny. W październiku 2024 roku Akunin rozpoczął przedruk cyklu przygód Erasta Fandorina w rozszerzonej formie, z obszernym komentarzem odautorskim.
Boris Akunin nigdy nie ukrywał swoich antyreżimowych i antyputinowskich poglądów, wielokrotnie publicznie potępiał napaść Rosji na Ukrainę, a także angażował się w działania wspierające uchodźców. W grudniu 2022 roku w izraelskim wydawnictwie ukazała się nowela Akunina zatytułowana „Adwokat Biesa” – pierwsze dzieło autora z gatunku satyry politycznej i pierwszy utwór wydany poza Rosją.
W grudniu 2023 roku rosyjski Komitet Śledczy ogłosił wszczęcie sprawy karnej przeciwko Borisowi Akuninowi, zarzucając mu „usprawiedliwianie terroryzmu” i „świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji o siłach zbrojnych Rosji”. W tym samym czasie Rosfinmonitoring, rosyjski regulator finansowy, umieścił Borisa Akunina na „liście terrorystów i ekstremistów”. Obecnie jego książki są w Rosji zakazane – nie drukuje się ich ani nie sprzedaje, ponadto wycofano je z bibliotek.
Pełną informację o życiorysie i twórczości Borisa Akunina można znaleźć w Wikipedii, autor prowadzi swoją stronę internetową, a także kanały w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku i Telegramie.